django Filer - en to tr translation catalogue (111 entries)

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: canonical URL
tr: standart URL

en: 0 of %(cnt)s selected
tr: %(cnt)s 0 adet  seçildi

en: No action selected.
tr: İşlem seçilmedi

en: Successfully moved %(count)d files to clipboard.
tr: %(count)d adet dosya arabelleğe taşındı

en: Move selected files to clipboard
tr: Seçili dosyalar ara belleğe alındı

en: Successfully disabled permissions for %(count)d files.
tr: %(count)d  adet dosyanın yetkilendirmesi pasif hale getirildi.

en: Successfully enabled permissions for %(count)d files.
tr: %(count)d  adet dosyanın yetkilendirmesi pasif hale getirildi.

en: Enable permissions for selected files
tr: Seçili dosyalar için yetkilendirmeyi aktif yap

en: Disable permissions for selected files
tr: Seçili dosyalar için yetkilendirmeyi pasif yap

en: Successfully deleted %(count)d files and/or folders.
tr: %(count)d dosya veya klasörler başarıyla silindi

en: Cannot delete files and/or folders
tr: Seçili dosya veya klasörler silinemedi

en: Are you sure?
tr: Eminmisiniz?

en: Delete files and/or folders
tr: Dosya veya klasörleri sil

en: Delete selected files and/or folders
tr: Seçili dosya veya klasörleri sil

en: Folders with names %s already exist at the selected destination
tr: %s isimli klasörler seçili hedefte var.

en: Successfully moved %(count)d files and/or folders to folder '%(destination)s'.
tr: %(count)d adet dosya/klasör başarıyla '%(destination)s' klasörüne taşındı

en: Move files and/or folders
tr: Dosya veya klasörleri taşı

en: Move selected files and/or folders
tr: Seçili dosya veya klasörleri taşı

en: Successfully renamed %(count)d files.
tr: %(count)d adet dosya yeniden adlandırıldı.

en: Rename files
tr: Dosyaları yeniden adlandır

en: Successfully copied %(count)d files and/or folders to folder '%(destination)s'.
tr: %(count)d adet dosya veya klasör '%(destination)s' klasörüne kopyalandı

en: Copy files and/or folders
tr: Dosya veya klasörleri kopyala

en: Copy selected files and/or folders
tr: Seçili dosya veya klasörleri kopyala

en: Successfully resized %(count)d images.
tr: %(count)d adet resim başarıyla yeniden boyutlandırıldı.

en: Resize images
tr: Resimleri yeniden boyutlandır

en: Resize selected images
tr: Seçili resimleri yeniden boyutlandır

en: width
tr: genişlil

en: height
tr: yükseklik

en: crop
tr: kırp

en: Folder with this name already exists.
tr: Bu isimde dizin zaten var

en: user
tr: kullanıcı

en: files
tr: dosyalar

en: clipboard
tr: ara bellek

en: clipboards
tr: ara bellekler

en: file
tr: dosya

en: clipboard item
tr: arabellek nesnesi

en: folder
tr: klasör

en: file size
tr: dosya boyutu

en: original filename
tr: orjinal dosya adı

en: name
tr: isim

en: description
tr: açıklama

en: owner
tr: sahib

en: uploaded at
tr: yüklendi

en: modified at
tr: düzenlendi

en: Permissions disabled
tr: Yetkiler pasifleştirildi

en: all items
tr: tüm elemanlar

en: this item only
tr: sadece bu eleman

en: this item and all children
tr: bu eleman ve alt elemanlar

en: allow
tr: izin ver

en: deny
tr: engelle

en: type
tr: tip

en: group
tr: grup

en: everybody
tr: herkes

en: can read
tr: okuyabilir

en: can edit
tr: düzenleyebilir

en: can add children
tr: alt eleman ekleyebilir

en: folder permission
tr: dizin yetki

en: folder permissions
tr: dizin yetkileri

en: root
tr: kök

en: Run the selected action
tr: Seçili aksiyonu çalışıtır

en: Go
tr: Git

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Search
tr: Ara

en: Limit the search to current folder
tr: Geçerli klasörün aramalarını sınırla

en: Delete
tr: Sil

en: Adds a new Folder
tr: Yeni Klasör Ekle

en: New Folder
tr: Yeni Klasör

en: Upload Files
tr: Dosyaları Yükle

en: You have to select a folder first
tr: Önce bir klasör seçmelisin

en: Name
tr: İsim

en: Owner
tr: Sahip

en: Size
tr: Boyut

en: Action
tr: İşlem

en: Change '%(item_label)s' folder details
tr: '%(item_label)s' klasör detaylarını değiştir

en: Change folder details
tr: Klasör detaylarını değiştir

en: Remove folder
tr: Klasörü kaldır

en: Select this file
tr: Bu dosyayı seç

en: Change '%(item_label)s' details
tr: '%(item_label)s' detaylarını değiştir

en: Permissions
tr: Yetkiler

en: disabled
tr: pasif

en: enabled
tr: aktif

en: Remove file
tr: Dosyayı kaldır

en: Drop files here or use the "Upload Files" button
tr: Buraya dosya yüklemek için "Dosyaları Yükle" düğmesine tıklayın

en: Drop your file to upload into:
tr: Yüklenecek dosyayı buraya bırakın

en: Upload
tr: Yükle

en: cancel
tr: iptal

en: Upload success!
tr: Yükleme Başarılı

en: Upload canceled!
tr: Yükleme iptal!

en: previous
tr: önceki

en: Page %(number)s of %(num_pages)s.
tr: Sayfa %(number)s  / %(num_pages)s.

en: next
tr: sonraki

en: Select all %(total_count)s
tr: %(total_count)s Tümünü seç

en: Add new
tr: Yeni ekle

en: Save
tr: Kaydet

en: Clipboard
tr: Ara bellek

en: Paste all items here
tr: Tüm elemanları buraya yapıştır

en: Move all clipboard files to
tr: Arabellekteki tüm dosyaları kopyala

en: Empty Clipboard
tr: Bellek boş

en: the clipboard is empty
tr: Arabellek boş

en: upload failed
tr: Yükleme başarısız

en: Type
tr: Tip

en: File-size
tr: Dosya-Boyut

en: Modified
tr: Düzenlendi

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: found
tr: bulundu

en: and
tr: ve

en: cancel search
tr: arama iptal

en: Clear
tr: Temizle

en: no file selected
tr: Seçili dosya yok

en: Choose File
tr: Dosya Seç
