django Filer - en to ru translation catalogue (203 entries)

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: canonical URL
ru: канонический URL

en: Items must be selected in order to perform actions on them. No items have been changed.
ru: Для выполнения действий нужно выбрать хотя бы один объект. Не произведено никаких изменений.

en: %(total_count)s selected | All %(total_count)s selected
ru[0]: %(total_count)s выбран
ru[1]: %(total_count)s выбрано
ru[2]: Все %(total_count)s выбраны
ru[3]: Все %(total_count)s выбраны

en: Directory listing for %(folder_name)s
ru: Содержимое %(folder_name)s

en: 0 of %(cnt)s selected
ru: 0 из %(cnt)s выбрано

en: No action selected.
ru: Действие не выбрано.

en: Successfully moved %(count)d files to clipboard.
ru: Успешно перемещено %(count)d файлов в буфер обмена.

en: Move selected files to clipboard
ru: Переместить выбранные файлы в буфер обмена

en: Successfully disabled permissions for %(count)d files.
ru: Разрешения успешно отключены для %(count)d файлов.

en: Successfully enabled permissions for %(count)d files.
ru: Разрешения успешно применены для %(count)d файлов.

en: Enable permissions for selected files
ru: Включить разрешения для выбранных файлов

en: Disable permissions for selected files
ru: Отключить разрешения для выбранных файлов

en: Successfully deleted %(count)d files and/or folders.
ru: Успешно удалено %(count)d файлов/папок.

en: Cannot delete files and/or folders
ru: Невозможно удалить файлы/папки

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: Delete files and/or folders
ru: Удалить файлы/папки

en: Delete selected files and/or folders
ru: Удалить выбранные файлы/папки

en: Folders with names %s already exist at the selected destination
ru: Папки с именами %s уже существуют в указанном месте

en: Successfully moved %(count)d files and/or folders to folder '%(destination)s'.
ru: Успешно перемещено %(count)d файлов/папок в папку '%(destination)s'.

en: Move files and/or folders
ru: Переместить файлы/папки

en: Move selected files and/or folders
ru: Переместить выбранные файлы/папки

en: Successfully renamed %(count)d files.
ru: Успешно переименовано %(count)d файлов.

en: Rename files
ru: Переименовать файлы

en: Successfully copied %(count)d files and/or folders to folder '%(destination)s'.
ru: Успешно скопировано %(count)d файлов/папок в папку '%(destination)s'.

en: Copy files and/or folders
ru: Скопировать файлы/папки

en: Copy selected files and/or folders
ru: Скопировать выбранные файлы/папки

en: Successfully resized %(count)d images.
ru: Успешно изменен размер %(count)d изображений.

en: Resize images
ru: Изменить размер изображений

en: Resize selected images
ru: Изменить размер выбранных изображений

en: Suffix which will be appended to filenames of copied files.
ru: Окончание, которое будет добавлено к именам скопированных файлов.

en: Suffix should be a valid, simple and lowercase filename part, like "%(valid)s".
ru: Окончание должно быть правильной, простой и в нижнем регистре частью имени файла, например "%(valid)s".

en: Unknown rename format value key "%(key)s".
ru: Неизвестный ключ форматирования "%(key)s".

en: Invalid rename format: %(error)s.
ru: Неверный формат переименования: %(error)s.

en: thumbnail option
ru: опция миниатюры

en: width
ru: ширина

en: height
ru: высота

en: crop
ru: обрезать

en: upscale
ru: увеличивать

en: Thumbnail option or resize parameters must be choosen.
ru: Опция миниатюры или параметры изменения размера должны быть указаны.

en: Subject location
ru: Расположение объекта

en: Location of the main subject of the scene. Format: "x,y".
ru: Расположение главного объекта сцены. Формат: "x,y".

en: Invalid subject location format.
ru: Неверный формат расположения объекта.

en: Subject location is outside of the image.
ru: Расположение объекта указано за пределами изображения.

en: Your input: "{subject_location}".
ru: Вы ввели: "{subject_location}".

en: Folder with this name already exists.
ru: Папка с таким именем уже существует

en: Media library
ru: Медиа-библиотека

en: default alt text
ru: альтернативный текст

en: default caption
ru: описание

en: subject location
ru: расположение объекта

en: image
ru: изображение

en: images
ru: изображения

en: user
ru: пользователь

en: files
ru: файлы

en: clipboard
ru: буфер обмена

en: clipboards
ru: буферы обмена

en: file
ru: файл

en: clipboard item
ru: элемент буфера обмена

en: clipboard items
ru: элементы буфера обмена

en: folder
ru: папка

en: file size
ru: размер файла

en: has all mandatory data
ru: это обязательные данные

en: original filename
ru: оригинальное имя файла

en: name
ru: имя

en: description
ru: описание

en: owner
ru: владелец

en: uploaded at
ru: загружено

en: modified at
ru: изменено

en: Permissions disabled
ru: Разрешения отключены

en: Disable any permission checking for this file. File will be publicly accessible to anyone.
ru: Отменить все проверки разрешений для этого файла. Файл будет доступен публично для каждого.

en: created at
ru: создан

en: Folder
ru: Папка

en: Folders
ru: Папки

en: all items
ru: все элементы

en: this item only
ru: только этот элемент

en: this item and all children
ru: этот элемент и потомки

en: allow
ru: разрешить

en: deny
ru: запретить

en: type
ru: тип

en: group
ru: группа

en: everybody
ru: все

en: can read
ru: могут читать

en: can edit
ru: могут редактировать

en: can add children
ru: могут добавлять потомков

en: folder permission
ru: разрешение папки

en: folder permissions
ru: разрешения папки

en: date taken
ru: дата создания

en: author
ru: автор

en: must always publish author credit
ru: необходимо всегда указывать авторство

en: must always publish copyright
ru: необходимо всегда указывать copyright

en: width in pixel.
ru: ширина в пикселях.

en: height in pixel.
ru: высота в пикселях.

en: thumbnail options
ru: опции миниатюры

en: Unsorted Uploads
ru: Несортированные загрузки

en: files with missing metadata
ru: файлы с отсутсвующими метаданными

en: root
ru: корень

en: Run the selected action
ru: Выполнить выбранное действие

en: Go
ru: Выполнить

en: Click here to select the objects across all pages
ru: Нажмите здесь, чтобы выбрать объекты на всех страницах

en: Select all %(total_count)s files and/or folders
ru: Выбрать все %(total_count)s файлов/папок

en: Clear selection
ru: Очистить выбор

en: Go back to admin homepage
ru: Вернуться на главную страницу администрирования

en: Home
ru: Домой

en: Go back to Filer app
ru: Вернуться на главную Filer'а

en: Go back to root folder
ru: Вернуться в корневую папку

en: Go back to '%(folder_name)s' folder
ru: Вернуться в папку "%(folder_name)s"

en: Duplicates
ru: Дубликаты

en: Deleting the selected files and/or folders would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
ru: Удаление выбранных файлов/папок приведет к удалению связанных объектов, но у вас нет прав удалять следующие объекты:

en: Deleting the selected files and/or folders would require deleting the following protected related objects:
ru: Удаление выбранных файлов/папок потребует удаления следующих защищенных связанных объектов:

en: Are you sure you want to delete the selected files and/or folders? All of the following objects and their related items will be deleted:
ru: Вы уверены, что хотите удалить выбранные файлы/папки? Следующие объекты вместе со связанными объектами будут удалены:

en: No, take me back
ru: Нет, пустите меня обратно

en: Yes, I&#39;m sure
ru: Да, я уверен

en: History
ru: История

en: View on site
ru: Посмотреть на сайте

en: Go back to
ru: Вернуться к

en: admin homepage
ru: главная страница администрирования

en: Folder Icon
ru: Иконка папки

en: Your account doesn't have permissions to copy all of the selected files and/or folders.
ru: У вас нет прав на копирование выбранных файлов/папок

en: Take me back
ru: Пустите меня обратно

en: There are no destination folders available.
ru: Нет доступной целевой папки.

en: There are no files and/or folders available to copy.
ru: Нет файлов для копирования.

en: The following files and/or folders will be copied to a destination folder (retaining their tree structure):
ru: Эти файлы/папки будут скопированы в целевую папку (с сохранением иерархичности):

en: Destination folder:
ru: Целевая папка:

en: Copy
ru: Копировать

en: It is not allowed to copy files into same folder
ru: Копирование файлов в ту же самую папку запрещено

en: Your account doesn't have permissions to resize all of the selected images.
ru: Вы не имеете прав для изменения размеров выбранных изображений.

en: There are no images available to resize.
ru: Нет доступных изображений для изменения размеров.

en: The following images will be resized:
ru: У этих изображений будет изменен размер:

en: Choose an existing thumbnail option or enter resize parameters:
ru: Выберите опцию миниатюры или введите параметры изменения размеров:

en: Warning: Images will be resized in-place and originals will be lost. Maybe first make a copy of them to retain the originals.
ru: Внимание: изображения будут изменены в размерах с заменой оригиналов. Возможно, лучше будет сперва сделать копии.

en: Resize
ru: Изменить размеры

en: Your account doesn't have permissions to move all of the selected files and/or folders.
ru: Вы не имеете прав для перемещения выбранных файлов/папок.

en: There are no files and/or folders available to move.
ru: Нет файлов/папок для перемещения.

en: The following files and/or folders will be moved to a destination folder (retaining their tree structure):
ru: Следующие файлы/папки будут перемещены в целевую папку (сохраняя иерархичность):

en: Move
ru: Переместить

en: It is not allowed to move files into same folder
ru: Перемещение файлов в ту же самую папку запрещено

en: Your account doesn't have permissions to rename all of the selected files.
ru: У вас нет прав на переименование выбранных файлов.

en: There are no files available to rename.
ru: Нет файлов для переименовывания.

en: The following files will be renamed (they will stay in their folders and keep original filename, only displayed filename will be changed):
ru: Эти файлы будут переименованы (они остануться в их папках и сохранят имена оригинальных файлов, только отображаемое имя измениться):

en: Rename
ru: Переименовать

en: Go back to the parent folder
ru: Возвратиться к родительской папке

en: Change current folder details
ru: Изменить текущую папку

en: Change
ru: Изменить

en: Click here to run search for entered phrase
ru: Нажмите здесь для поиска по введенной фразе

en: Search
ru: Поиск

en: Close
ru: Закрыть

en: Limit
ru: Ограничить

en: Check it to limit the search to current folder
ru: Отметьте, чтобы ограничить поиск текущей папкой

en: Limit the search to current folder
ru: Ограничить поиск текущей папкой

en: Delete
ru: Удалить

en: Adds a new Folder
ru: Добавляет новую папку

en: New Folder
ru: Новая папка

en: Upload Files
ru: Загрузить файлы

en: You have to select a folder first
ru: Сначала надо выбрать папку

en: Name
ru: Имя

en: Owner
ru: Владелец

en: Size
ru: Размер

en: Action
ru: Действие

en: Change '%(item_label)s' folder details
ru: Изменить данные папки "%(item_label)s"

en: %(counter)s folder | %(counter)s folders
ru[0]: %(counter)s папка
ru[1]: %(counter)s папки
ru[2]: %(counter)s папок
ru[3]: %(counter)s папок

en: %(counter)s file | %(counter)s files
ru[0]: %(counter)s файл
ru[1]: %(counter)s файла
ru[2]: %(counter)s файлов
ru[3]: %(counter)s файлов

en: Change folder details
ru: Изменить свойства папки

en: Remove folder
ru: Удалить папку

en: Select this file
ru: Выбрать этот файл

en: Change '%(item_label)s' details
ru: Изменить данные "%(item_label)s"

en: Permissions
ru: Разрешения

en: disabled
ru: отключены

en: enabled
ru: включены

en: Canonical url '%(item_label)s'
ru: Канонический URL '%(item_label)s'

en: Download '%(item_label)s'
ru: Скачать '%(item_label)s'

en: Remove file
ru: Удалить файл

en: Drop files here or use the "Upload Files" button
ru: "Скиньте" сюда файлы или используйте кнопку "Загрузить файлы"

en: Drop your file to upload into:
ru: "Скиньте" ваши файлы сюда для загрузки в:

en: Upload
ru: Загрузить

en: cancel
ru: отмена

en: Upload success!
ru: Загрузка успешно завершена!

en: Upload canceled!
ru: Загрузка отменена!

en: previous
ru: предыдущая

en: Page %(number)s of %(num_pages)s.
ru: Страница %(number)s из %(num_pages)s.

en: next
ru: следующая

en: Select all %(total_count)s
ru: Выбрать все %(total_count)s

en: Add new
ru: Добавить новую

en: Django site admin
ru: Система администрирования Django

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
ru[0]: Пожалуйста, исправьте указанную ошибку.
ru[1]: Пожалуйста, исправьте указанные ошибки.
ru[2]: Пожалуйста, исправьте указанные ошибки.
ru[3]: Пожалуйста, исправьте указанные ошибки.

en: Save
ru: Сохранить

en: Clipboard
ru: Буфер обмена

en: Paste all items here
ru: Вставить все элементы здесь

en: Move all clipboard files to
ru: Переместить элементы буфера обмена в

en: Empty Clipboard
ru: Пустой буфер обмена

en: the clipboard is empty
ru: буфер обмена пуст

en: upload failed
ru: загрузка не удалась

en: Type
ru: Тип

en: File-size
ru: Размер файла

en: Modified
ru: Изменен

en: Created
ru: Создан

en: found
ru: найдено

en: and
ru: и

en: cancel search
ru: закрыть поиск

en: Clear
ru: Очистить

en: or drop your file here
ru: или "скиньте" ваш файл сюда

en: no file selected
ru: файл не выбран

en: Lookup
ru: Выбрать

en: Choose File
ru: Выбрать файл
